Вікаріат України і Росії Святого Архаргела Михаїла це спільнота ченців Ордену Братів Проповідників, котрі живуть і служать Богу і Святій Католицькій Церкві на території України і Росії. Неофіційно нас називають домініканцями на честь святого Домініка, засновника нашого Ордену.


Наша присутність на цих землях виражається насамперед у допомозі місцевій Церкві в дусі домініканського харизмату. До нього належить передовсім покликання проголошення Слова Божого, турбота про спасіння душ, несіння Світла Істини за допомогою надання освіти. Звичайно, цей перелік є далеко не повний: на протязі своєї вісімсотрічної історіі Орден подарував Церкві чотирьох пап і більше двухсот святих та блаженних, серед котрих є такі різноманітні постаті, як святий Яцек – апостол поморських племен і святий Петро з Верони – інквізитор і мученик, видатний філософ і теолог Тома Аквінський і харизматичний мандрівний проповідник Вінцент Ферер, вчений Альберт Великий і художник Фра Анджеліко, мученик Ян Кельнський і містик Гаінріх Сузо. До Ордену також належали Бартоломе де Лас Касас – захисник коріннх племен Латинської Америки, Джироламо Савонарола – відважний проповідник Флоренції, філософи доби Ренесансу: Джованні Піко делла Мірандола, Джордано Бруно і Томазо Кампанелла, перший теоретик міжнародного права Франціско де Вікторія і багато інших видатних особистостей.


З першої половини XIII сторічча, коли перші домініканці дісталися Києва, історія нашого Ордену повязана з історією Руси-України. Заснована тоді Руська провінція служила на наших землях аж до кінця другої світової війни. На протязі всієї історії безліч ченців-домініканців загинули мученицькою смертю, що відобразилося в привілеї братів цієї првінції носити червоний пояс на чернечому хабіті як символ приналежности до провінції мучеників.


За часів радянської влади в Україну приїжджали служити домініканці з сусідньої Польщі. За час існування Вікаріату на території Росії і України тут в різний час також працювали й працюють брати з Польщі, Франції, Великобританії, США та Італії.

В 1993 році Орден офіційно відновив свою присутність на наших землях як Генеральний Вікаріат України і Росії Святого Архангела Михаїла. Його очолює Генеральний Вікарій, котрого раз на чотири роки обирають брати Вікаріату. Вікаріат налічує 35 братів, з котрих 31 є священниками.


В Україні діють пять монастирів і спільнот. Найбільший з них — у Києві, де проживає Генеральний Вікарій і знаходяться дві важливі інституції — Інститут релігійних наук св. Томи Аквінського (що є філіалом «Angelicum», Папського Університету св. Томи Аквінського в Римі) та видавництво «Кайрос», де крім книжок видається також двотижневик «Католицький Вісник».


Домініканці несуть передусім пастирську послугу вірним, опікуючись парафіями в містах Фастів, Чортків, Ялта, а також на терені Росії в парафії св. Катерини Олександрійської у Санкт-Петербурзі і в парафії міста Ярославль. У Фастові при парафії діє дитячий Дім Святого Мартина, який очолює о. Михайло Романів.


З 2011 домініканці повернулися до «столиці» Руської провінції – до Львова. Там вони послугують в якості душпастирів для студентів при костелі Матері Божої Громничної.


Сьогодні, відроджуючи Руську провінцію – наше духовне і історичне надбання на наших землях – основне завдання для себе, як для синів святого Домініка, ми вбачаємо передусім в послузі несення Слова Божого через проповідування, навчання, пастирське служіння вірним, а також в поверненні собі привілею бути інтегральною складовою українського культурного простору і наукового життя, в діалозі любові з усіма людьми доброї волі, як заповідав нам Господь.